

| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 15 pF |
| Voltage Rating (DC) | 400 V |
| Length | 4.6 mm |
| Width | 2.92 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Height | 2.1 mm |
| Radiation Hardening | No |
| Current Rating | 1 A |
| Output Current | 1 A |
| Forward Current | 1 A |
| Forward Voltage | 1.3 V |
| Reverse Recovery Time | 150 ns |
| Average Rectified Current | 1 A |
| Max Reverse Voltage (DC) | 400 V |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 400 V |
| Element Configuration | Single |
| Max Surge Current | 30 A |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 30 A |
| Reverse Current | 5 µA |
| Recovery Time | 150 ns |
| Reverse Voltage (DC) | 400 V |
| Schedule B | 8541100080 |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Type | Fast Recovery Rectifiers |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 30 A |
| Reverse Voltage | 400 V |
Stock: 967
Distributors
pcbx
Unit Price$0.09926
Ext.Price$0.09926
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.09926 | $0.09926 |
| 10 | $0.08963 | $0.89630 |
| 50 | $0.08093 | $4.04650 |
| 100 | $0.07280 | $7.28000 |
| 500 | $0.06548 | $32.74000 |
| 1000 | $0.06278 | $62.78000 |
| 3000 | $0.06020 | $180.60000 |
| 5000 | $0.05772 | $288.60000 |
